دکتر فرشته شکیبائی

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان


نشست تلویزیونی درباره او

مقایسه اثر انگشت بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا با افراد عادی2

از قرنها پیش اندیشمندان علاقه مند به یافتن ارتباطی میان خصوصیات جسمی و روانی بوده اند. قدیمی ترین طبقه بندی که از خصوصیات روانی افراد، براساس صفات بدنی صورت گرفته، مربوط به کلمات یونانی بقراط و جالینوس است که به هر یک از اخلاط چهارگانه، یک سری از خصوصیات شخصیتی را منسوب دانسته اند، توسعه و پیشرفت زیست شناسی و روان شناسی این اعتقاد را در گروهی از پژوهندگان قویتر کرد که میتوان با روش علمی برای ارتباطی که میان خصوصیات جسمی و روانی مردمان موجود است، قواعد و اصولی به دست آورد (Morphopsychology).

نتیجه بررسیهای «کرچمر» مؤید این نظر بوده که اسکزوفرنیا در بیماران پیک نیک در ادامۀ این روند، محققین به پرسش و تحقیق دربارۀ ارتباط خطوط پوستی و ویژگیهای روانی دست زده¬اند. خطوط پوستی از زمانهای قدیم در چین برای شناسایی هویت مورد استفاده بوده است.

انسان شناسان و متخصصین ژنتیک، خطوط پوستی اقوام مختلف یک ملت را مورد بررسی قرار داده اند و بین زنها و مردهای یک نژاد و نژادهای مختلف یک کشور تفاوت مشاهده نموده اند
همچنین از انگشت نگاری (بویژه خصوصیاتی مثل خط شماری) می توان در مسائل پدر- فرزندی استفاده نمود می توان به موردی اشاره کرد که شکل خطوط نادری در یک شجره نامه سه نسلی در کاندا مشاهده گردید .

امروزه پیشرفتهای چشمگیری در درک ارتباط بین درماتوگلیفیک (Dematoglyphics) و اختلالات طبی مختلف حاصل شده و در نتیجه، تجزیه و تحلیل خطوط پوستی به عنوان یک وسیله تحقیقی و تشخیصی در طب، تثبیت و اطلاعات با ارزشی در مورد توراث و نمو جنینی بسیاری از اختلالات کلینیکی فراهم می کند. از الگوهای درماتوگلیفیک به عنوان نمایانگرهای (Markers) استعداد ژنیتیکی به انفارکتوس قلبی استفاده گردیده که در مقایسه با آنتی ژنهای HLA، نشانگر قابل اعتمادتری برای وجود استعداد به این بیماری بوده است .

بین خصوصیات پوستی انگشت و کف دست افرادی دارای «لب شکری فامیلی» و «لب شکری غیر فامیلی» و افراد نرمال، تفاوت معنی دار مشاهده شده است. در بیماریهای کروموزومی، خطوط پوستی غیر معمول بسیار مشخص اند و حتی می توان این بیماریها را به وسیله این خطوط شناسایی کرد. برای مثال: خط شماری در سندرم ترنر، افزایش و در سندرم کلین فیلتر، کاهش و در فقدان بازوی کوتاه کروموزوم 5 نیز کاهش می یابد.
تحقیقاتی دربارۀ وضعیت خطوط پوستی در متخلفین اجتماعی انجام شده است. گروه متخلفین جنسی در اشکال درماتوگلیفیک تفاوت قابل ملاحظه¬ آماری در مقایسه با گروه مرتکبین جرمهای متدوال و افراد نرمال داشتند .

خطوط انگشت و کف دست 240 بیمار اسکیزوفرنی دارا و فاقد سابقه اسکیزوفرنیا در اقوام درجه یک بررسی شدند (هند 1993) که وجود تفاوتهای قابل ملاحظه بین دو گروه مطرح کننده نقش قوی ژنتیک در موارد خانوادگی اسکیزوفرنیا را بیان می کند.

خط شماری انگشت دوقلوهای فلوریگوت ناهمخوان از نظر اسکیزوفرنیا، کمتر از معمول به هم شباهت داشت (1992). پس احتمالاً یک استرس محیطی (صدمه آناتومیک در سه ماهه دوم، دوقلوها را بطور متفاوت متأثر کرده و فقط یکی از دوقلوها استعداد ژنیتک برای اسکیزوفرنیا را بروز می دهد) .
عدم تقارن نوسان FA (Fluctuating Asymmety)، یک وسیله ارزیابی ظرفیت دفاعی ارگانیسم در برابر عوامل نامطلوب و مختل کننده رشد و نمو می باشد. اخیراً این خصوصیت برای تحقیق در مورد اختلالات تکاملی استفاده شده است. اگر FA در اسکیزوفرنیا بزرگتر از افراد نرمال باشد، نقش اختلال نمو جنینی در شکل گیری بعدی اسکیزوفرنیا را مطرح می کند.

مارکاو و اندل اشکال خطوط انگشت و خط شماری کف دستی 81 نفر را بررسی نمودند (1986). FA در مورد هر دو خصوصیت برای گروه اسکیزوفرنیا مشخصاً بالاتر از گروه کنترل بود. متعاقباً مارکاو و گوستمن دریافتند دوقلوهای همخوان از نظر اسکیزوفرنیا بررسی شدند (1994). نمره های بالاتر برای اختلالات جزئی فیزیکی با عدم تقارن بیشتر در خطوط پوستی همراه بود. با توجه به زمان تکامل خطوط پوستی (هفته 14 تا 22)، میزان نسبتاً بالای اختلالات جزئی فیزیکی می تواند انعکاس اختلال تکامل سه ماهه دوم محسوب شود .
گروهی از پژوهشگران به بررسی اثر انگشت و کف دست 46 بیمار اسکیزوفرنیا و 43 فرد طبیعی پرداختند. 7 اثر انگشت دارای خطوط ثانویه با تراکم زیاد بودند. این اثرات غیر طبیعی تماماً از گروه مبتلایان به اسکیزوفرنیا به دست آمده بود .


آدرس مطب : چهار راه رودکی نبش کوچه مسجدحجتیه یا کوچه 25 بین ساختمان امام علی و سوپرمارکت سمیرامیس طبقه دوم
تلفن : 36287651 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نمایش سایتهای دیگربخش عصب درمانی مطبصفحه اصلیدانلود فایلمطالب و مقالاتخدمات مطببرنامه هفتگیسوالات پزشکیکتاب غذاهای سردی و گرمیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافی