دکتر فرشته شکیبائی

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان


نشست تلویزیونی درباره او

اختلالات خواب - قسمت دوم

شیوع اختلال خواب در این موارد بیشتر می‎شود: جنسیت زن ، وجود اختلال طبی و روانی ، سن بالا ، سوء مصرف مواد .
بی‎خوابی مربوط به اختلال محور I و یا محور II
بی‎خوابیهائی که حداقل یک ماه طول می‎کشند، رابطه آشکاری با نشانه‎های رفتاری و روانشناختی اختلالات روانی شناخته شده بالینی دارند. اشکال در به خواب رفتن معمولاً ناشی از اضطراب است که خود جزئی از اختلالات روانی است. در بی‎خوابی مربوط به اختلال افسردگی اساسی شروع خواب معمولاً طبیعی است ولی در خلال نیمه دوم شب بیداریهای مکرر و سحرخیزی زودرس وجود دارد.

اختلال هراس ممکن است همراه با بیداری در اثر حملات هراس باشد. بیماران مبتلا به دوره‎های مانیا ، کم خواب‎ترین افرادند ولی اغلب شکایتی از مسأله خواب ندارند. در اسکیزوفرنیا ، اختلال استرس پس از سانحه ، اختلالات خوردن نیز بی‎خوابی دیده می‎شود. درمان آن در اصل درمان اختلال زمینه‎ای است و همزمان درمان علامتی نیز انجام می‎شود.
بی‎خوابی ممکن است ثانویه به درد و سایر ناراحتیهای ناشی از اختلالات طبی و یا ثانویه به وابستگی و یا قطع دارو و یا مواد مخدر باشد.

اختلالات خواب
2- اشکال مکرر در اجزاء خواب REM و گذار بین خواب و بیداری که با توهمات پیش خوابی و پس خوابی یا فلج خواب در شروع یا پایان دوره‎های خواب ظهور می‎کند و کوتاه شدن دوره نهفتگی REM (از 90 دقیقه طبیعی به 10 دقیقه) نارکولپسی نوعی صرع یا نوعی اختلال روانزاد نیست بلکه نوعی ناهنجاری مکانیسم‎های خواب سیستم اعصاب مرکزی است و عموماً قبل از 30 سالگی شروع می‎شود.

درمان
وادار کردن بیمار به خواب‎های اجباری و کوتاه مدت در زمان مشخص از روز در بسیاری از موارد کفایت می‎نماید. داروهای محرک نظیر متیل فنی دیت نیز مفید هستند. احتمال وابستگی به بین دارو نیز وجود دارد و در تجویز آن باید دقت و احتیاط صورت گیرد.


آدرس مطب : چهار راه رودکی نبش کوچه مسجدحجتیه یا کوچه 25 بین ساختمان امام علی و سوپرمارکت سمیرامیس طبقه دوم
تلفن : 36287651 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیدانلود فایلنمایش سایتهای دیگربخش عصب درمانی مطبمطالب و مقالاتخدمات مطببرنامه هفتگیسوالات پزشکیکتاب غذاهای سردی و گرمیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافی